سوالات متداول:


1-جراحی شانه به روش آرتروسکوپی(بسته) بهتر است یا روش باز(سنتی)؟ 
    هر دو روش در صورتی که به طور صحیح انجام شوند موفقیت امیز هستند. البته امروزه روند کلی جراحیها به سمت برش و دستکاری کمتر میباشد.در جراحی آرتروسکوپی به دلیل انجام برش پوستی کوچکتر قاعدتا درد بعد از عمل کمتر بوده و دوران نقاهت بیماری راحتتر است.همچنین محل عمل اسکارکمتری به جای می گذارد.با اینحال در مواردی که ضرورت داشته باشد کماکان جراحی باز جایگاه خود را دارد. معمولا هزینه عملهای آرتروسکوپی به دلیل استفاده از تجهیزات پیچیده بیشتر از عمل باز میباشد.

2- من هیچوقت ضربه ای به کتف نداشتم چگونه تاندون شانه ام پاره شده است؟
   در بسیاری از موارد با بالا رفتن سن تاندونهای شانه که در طول زندگی روزمره دائم مشغول فعالیت میباشند ، به تدریج دچار تخریب بافتی و نهایتا پارگی میشوند.

3- اگر تاندون شانه من دچار پارگی شدید شده چگونه میتوانم به راحتی شانه ام را بالا ببرم؟
   در اطراف مفصل شانه 4 تاندون اصلی وجود دارد که معمولا یک یا دو تاندون پاره میشوند.لذا فقط باعث درد میشود .

4- آیا با بی حرکت کردن دست یا انجام فیزیوتراپی امکان بهبودی پارگی تاندون وجود دارد؟
   خیر، پارگی تاندونهای شانه فقط با عمل جراحی امکان بهبودی دارند.بی حرکتی نه تنها باعث ترمیم تاندون نشده بلکه ممکن است منجر به خشکی مفصل و تشدید بیماری شود. فیزیوتراپی به صورت موقت با افزایش جریان خون باعث کاهش درد میشود ولی طبیعتا منجر به ترمیم تاندون نخواهد شد.

5- تاندون شانه من پاره شده است ، ولی درد زیادی  ندارم . اگر عمل نکنم چه اتفاقی می افتد؟
  متاسفانه در صورتی که تاندون پاره شده ترمیم نشود ممکن است پارگی بزرگتر شده و منجر به تخریب غضروف مفصل و تشدید درد و ناراحتی در سالیان بعد شود. در آن موقع عمل جراحی سخت تر و نتیجه آن بدتر خواهد بود.


6- آیا تزریق موضعی کورتون در مفصل شانه یا سایر مفاصل عوارض سوئی در بر ندارد؟
  کورتون یک داروی ضد التهاب و ضد درد قوی است که در صورت استفاده صحیح باعث برطرف شدن بسیاری ازدرد های استخوان و مفاصل میشود. استفاده یک یا دو باراز این دارو به صورت موضعی معمولا عوارضی ندارد.در کسانی که دیابت یا فشار خون بالا دارند ممکن است به طور موقت باعث بالا رفتن قند خون یا فشار خون شود ، ولی عارضه دائمی در بر ندارد.طبیعتا تزریق مکرر این دارو در مفاصل درست نبوده و باعث عوارضی چون پوکی استخوان ، نازک شدن تاندونها و غضروف ....میشود.