پی آر پی درمانی:

prpچیست ؟ 
     یک فرآورده خونی به معنای پلاسمای غنی از پلاکت است که طی یک فرایند (PRP (Platelet-Rich Plasma جداسازی از خون تازه و لخته نشده تهیه می شود. در این روش سلولهای فعالی که در روند ترمیم ضایعه بافتی شرکت میکنند را از خون جدا نموده و با غلظت بالا و کنترل شده و متناسب با ضایعه در مفصل تزریق میکنند. اثرات درمانی پس از گذشت 3-4 روز شروع و نمود بارز آن 3 تا 4 هفته بعد میباشد.

پلاکت ها گروهی از سلولهای خونی هستند که در پاسخ به آسیب بافتی و پارگی عروق فعال می شوند و با ایجاد لخته منجر به انعقاد خون شده و سپس با ترشح پروتئینهای خاصی، ترمیم بافتی را سبب می شوند. ترمیم بافت فرایندی پیچیده  و شامل مراحل مختلف نظیر؛ تشکیل سیمان بافتی، تولید رگ و تبدیل سلولهای بنیادی به سلولهای بافت آسیب دیده. این مسیر توسط مواد ترشح شده از پلاکت ها هدایت می شود و ممکن است برحسب نوع ضایعه، از یک ماه تا چند سال طول بکشد .
مکانیسم عمل
همانطور که یک جراحت موجب فعال شدن پلاکتها و شروع فرآیندی می گردد که نتیجه آن بهبود و ترمیم بافت آسیب دیده است و با توجه به نقش پلاکت ها در تبدیل سلولهای بنیادی به سلولهای ناحیه آسیب دیده،  این موضوع مطرح می شود که اگر پلاکتها بصورت مصنوعی فعال و در موضعی از بدن تزریق شوند، موجب تحریک و شروع فرایند تجدید ساختار بافت در آن موضع خواهند شد. بطور مثال اگر در کنار فولیکول مو تزریق شوند باعث رویش مجدد و طبیعی مو می شوند و در پوست باعث رشد آن و رفع چین و چروک، خطوط و غيره، و در استخوان یا غضروف باعث ترمیم شکستگی یا کندگی یا سائیدگی آنها می شوند.در بیماریهایی مانند التهاب تاندونها از جمله در بیماری آرنج تنیس بازان تزیق PRP به طرز موثری باعث کاهش درد و التهاب میشود.
.علاوه بر تسکین درد سبب شروع روند درمانی زانو می گردد.
2. بجای داروی شیمیایی از فراورده های بدن خود بیمار برای درمان استفاده میشود لذا اثرات مضر درمان با داروهای شیمیایی در این روش وجود ندارد.
3. با توجه  به اینکه ماده اصلی مربوط به بدن بیمار است عارضه یا واکنشی در تزریق آن وجود ندارد.
4. در روش تهیه آن نیازی به مراحل زمان بر کشت سلولی مورد نیاز در درمان با سلول بنیادین وجود ندارد
روش انجام کار:
در شرایط استریل 8 تا 20 سی سی از خون بیمار گرفته میشود. این کار بسیار شبیه به دادن یک آزمایش خون معمولی است. خون درون لوله ای که حاوی ژل پی آر پی است ریخته میشود و در دستگاهی بنام سانترییوژ قرار داده میشود. حدود ده دقیقه بعد نیروی گریز از مرکز اجزائ خون را از هم جدا میکند. پلاکت های تغلیظ شده هم از بقیه خون جدا میشوند.این سلولها که دارای عوامل رشد زیادی هستند به موضع مورد نظر تزریق میشوند.
پس از عمل
داروهای ضد التهابی چند روز پس از این کار قطع میشوند.درمان با این روش نیاز به بستری ندارد و سرپایی است .نیازی به بیهوشی عمومی ندارد و با بی حسی انجام میشود .هزینه های درمانی آن هم در مقایسه با بسیاری از روشهای درمان ارزانتر و مقرون به صرفه  تر است.

 
 
برای جه بیماریهایی PRP  مناسب است:
     در ارتوپدی پی آرپی برای درمان التهاب های تاندونی و مفصلی   به کار میرود.به طور خلاصه بیماریهایی مانند التهاب تاندونهای شانه  ، شانه منجمد ، آرنج تنیس بازان ، آرتروز خفیف زانو ، خار پاشنه....پاسخ درمانی خوبی به تزریق پی آرپی  دارند.
چه نکاتی باید رعایت شوند:
    1-در صورتی که آسپیرین مصرف میشود باید 5 تا 7 روز قبل از تزریق قطع شود ،چون آسپیرین باعث تضعیف فعالیت پلاکتها میشود.
2-بعد از تزریق معمولا چند روز درد نسبتا شدیدی در محل تزریف ممکن است ایجاد شود که طبیعی است و با کمپرس یخ و مصرف استامینوفن کاهش میابد.
3- همرام با تزریق پی آرپی لازم است بیمار تا مدت معینی که پزشک تعیین میکند از انجام فعالیتهای شدید با عضو مربوطه اجتناب کند.در بعضی مواقع مانند بیماریهای مفصل شانه باید فیزیوتراپی نیز انجام شود.